All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
Smooth PU Iron 4 Inch Medium Duty Ball Bearing Swivel Stem Caster Wheel With Lock
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Wheel Material: | PU+Iron |
| Height: | 194mm |
5 Inches Overall Height 150mm PU Caster Wheels 2 Inches Wheel Width for Versatile and Heavy-Duty Industrial Applications
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Height: | 194mm |
Swivel Radius 3.5 Inches Ultra Heavy Duty Caster Wheel Heavy Duty Heavy Load Capacity Wheels for Industrial Applications
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Overall Height: | 7.5 Inches |
Industrial Double Ball Bearing Heavy Duty Caster Wheel With Total Lock Brake
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Overall Height: | 7.5 Inches |
Weight Capacity Black Workbench Caster Wheels With Side Mount
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Wheel Width: | 2 Inches |
837lbs Load Capacity Iron PU Caster Wheel With Zinc Painted Bracket Surface Treatment For Heavy Duty Industrial Machinery
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
Total Lock Brake Ultra Heavy Duty Caster Wheel Super Heavy Duty Steel Caster for Heavy Duty Industrial Applications
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Overall Height: | 7.5 Inches |
1-4 Inch Tread Width Industrial Swivel Casters Featuring Precision Ball Bearing for Smooth Rolling
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Vintage Industrial Casters 540kg Capacity Green PU 8 Inch Trolley Swivel Casters Wheels
| Product Name: | 8 Inch Swivel Big Wheel 540kg Capacity Each Green PU Heavy Duty Industrial Casters Wholesales |
|---|---|
| Style:: | 8 Inch Pu Heavy Duty Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 8 Inch |
Height 90mm to 125mm caster wheels 3 inch steel stem size M12x15mm swivel casters for heavy equipment and transport carts
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Usage: | Trolley Cart |

