All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels Polyurethane Wheels 1-1/4 Inch
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Type: | Polyurethane |
Front Brake Polyurethane Casters For Heavy Duty Loads Black Wheels Plate Mounted
| Bolt Hole Size: | 0.375 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Caster Type: | Heavy Duty |
Single Wheel Red Pu Wheel Polyurethane Casters Pu Caster Wheel With 1000 Lbs Load Capacity
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Style: | Single Wheel |
Ball Bearing Polyurethane Casters with Total Lock Brake and Hollow Core Wheels
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
| Wheel Material: | PU+Iron |
PU Iron Material Polyurethane Casters for Smooth Tread and Durable Single Wheel Performance
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Overall Height: | 5 Inches |
837lbs Wheel Capacity Industrial Caster Zinc Painted Bracket Surface Treatment Heavy Duty Durable Transport Caster Wheel
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Hollow Core Polyurethane Casters Smooth Tread Single Wheel With 194mm Height / 2 Inches
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Height: | 194mm |
4 Inches Polyurethane Casters Stylishly Designed For Heavy Loads
| Overall Height: | 4 Inches |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Height: | 194mm |
Single Wheel Style Red PU Wheel Polyurethane Casters Total Lock Brake Type Durability Materials
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
Heavy Duty Casters Iron PU Caster Wheel Incorporating Dual Ball Bearings Ensuring Smooth Rolling and High Load Capacity
| Size: | 100mm |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |

