All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial polyurethane caster wheels ] match 252 Products.
Red 198lbs Capacity 5 Polyurethane Casters With Threaded Stem
| Product Name: | 5 Inch 198lbs Swivel Rigid Plate Bolt Hole Stem Threaded Stem Pp Core Pu Standard Industrial Casters Red |
|---|---|
| Style:: | PU Standard Industrial Casters |
| Load Capacity:: | 90kg |
Ball Bearing Furniture Caster Wheel PP Nylon TPR PU Rubber Wheels Engineered for Smooth Movement and Heavy Load Capacity
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Feature: | Environmental Friendly |
Industrial Swivel Casters With Plain Bearing / TPR Wheel
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
300 Lbs Load Capacity Rigid Swivel with Double Ball Bearing 2.5 Inch Black Swivel Caster Wheels
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Color: | Black |
| Wheel Color: | Black |
PU 350kg Capacity 6 Inch Heavy Duty Caster Wheels For Industrial
| Product Name: | 6 Inch Diameter 2 Inch Width Swivel Plate Arc Tread Red Pu Iron Core Heavy Duty Casters For Industrial |
|---|---|
| Style:: | Arc Tread PU Heavy Duty Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Red+Silver |
880lbs Capacity 8 X 2 Caster Wheel , Wearable Aluminum Caster Wheels
| Product Name: | 200mm 880lbs Top Plate Green Painted Fork Aluminium Core Pu Heavy Duty Casters With Double Brake |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Pu Heavy Duty Caster |
| Wheel Color:: | Dark Yellow |
Single Wheel Red PU Wheel Polyurethane Casters Offering Total Lock Brake Type Perfect Choice for Warehouse and Equipment
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Height: | 194mm |
Height 194mm pu caster wheel featuring ball bearing smooth rolling caster wheel for warehouse trolleys and industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Total Lock Ball Bearing Polyurethane Casters Swivel With Lock Hollow Core Wheel 194mm Height
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Smooth Rotation PU Iron Hollow Core Caster Wheel for Heavy Duty Applications
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |

