All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
0375 Inches Bolt Hole Size Super Heavy Duty Casters Polyurethane Wheels 4 X 45 Inches Plate Size Robust Heavy Load Capacity Wheels
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Brake: | Front Brake |
Iron Wheel Center 100mm Heavy Duty ICaster Durable Heavy Load Casters Providing Smooth Mobility and Industrial Strength
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Polyurethane Heavy Duty Casters With Zinc Painted Bracket Surface For Carts
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Red Heavy Duty Casters 837lbs Load Capacity Ball Bearing Iron Wheel Center Zinc Painted
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Type: | Heavy Duty Casters |
Total Lock Brake Super Heavy Duty Caster Swivel Radius 3.5 Inches Black Wheel
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
| Bearing: | Ball Bearing |
Heavy Duty Red Iron Wheel Center Ball Bearing Casters Up To 837lbs Load Capacity Zinc Painted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Color: | Red |
Polyurethane Heavy Duty Casters With Dual Ball Bearings For Trolleys 100mm
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
Heavy Duty Red Iron PU Casters With Load Capacity Up To 837lbs
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Color: | Red |
| Wheel Center: | Iron |
837lbs Load Capacity Iron PU Caster Wheel With Zinc Painted Bracket Surface Treatment For Heavy Duty Industrial Machinery
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
100mm Heavy Duty Casters With 837lbs Load Capacity For Industrial Machinery
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Size: | 100mm |

