All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Heavy Duty Casters Iron PU Caster Wheel Incorporating Dual Ball Bearings Ensuring Smooth Rolling and High Load Capacity
| Size: | 100mm |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Black rubber casters wheels elastic soft orange featuring load capacity 100 to 300 KG and resilient wheels for heavy duty
| Application: | Industry |
|---|---|
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
| Tread Type: | Non-Marking |
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Featuring Ball Bearing And Iron Wheel Center For Heavy-Duty Industrial
| Wheel Capacity: | 837lbs |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Industrial Bolt-Hole Casters With Heavy Duty Design And Iron Wheel Center
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Bearing: | Ball Bearing |
Customable Rubber Casters Unit Weight 4kg 5kg Color Options Black Blue Green Perfect for Equipment Mobility and Industrial
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Heavy-duty Industrial-grade Casters Ball Bearing and 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius for High Load Capacity
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
Heavy Duty Steel And Aluminum Caster Wheel With Up To 5 000 Lbs Load Capacity
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
|---|---|
| Temperature Range: | Up To 300°F |
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
200/250kg Load Capacity Scaffoldings Heavy Duty PU Caster Wheels for Industrial Applications
| Stem Material: | Solid Steel Core |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Manufacturer: | Ylcaster |
Heavy Duty Gray Polyurethane Casters With 300 Lbs Load Capacity
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Load Capacity: | 300 Lbs |
Industrial Wheel Casters Up To 5000 Lbs Heavy Duty With Durable Steel Finish Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |

