All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Heavy Duty Grey TPR Caster Wheels Silent Swivel Plate Casters Zinc Plated Finish
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
Heavy Duty Plate Mounting Casters With 2 Inches Wheel Diameter
| Wheel Size: | 100mm |
|---|---|
| Compatibility: | Furniture |
| Wheel Color: | Black |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters for Heavy Duty 1000 Lbs Load Capacity Ball Bearing Included
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Locking Mount Trolley Wheels Heavy Duty Threaded Stem Bolt Hole Spacing 2.5 Inches for Heavy Duty Applications
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Heavy Duty super heavy duty caster featuring black wheel optimized for heavy machinery and industrial equipment movement
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
Polyurethane Ball Bearing Heavy Duty Caster 50mm Wheel Black Steel Total Lock Casters
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Double Ball Bearing Plate Mounting Heavy Duty Casters 3.5 Swivel Radius 50mm Wheel
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
|---|---|
| Overall Height: | 7.5 Inches |
| Caster Type: | Heavy Duty |
Plate Mounting Super Heavy Duty Casters 4 X 4.5 Inches Plate Size 7.5 Inches Overall Height Ideal for Warehouse
| Brake: | Front Brake |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
Red Iron PU Dual Ball Bearings Heavy Duty Casters Up To 837lbs Load Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
0.375 Inches Bolt Hole Size Super Heavy Duty Casters with Total Lock Brake Type and Steel Material
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |

