All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
5 inch medium duty pu swivel caster wheels heavy duty performance with 4 inch wheel diameter and side lock brake type
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
Ylcaster 50mm Industrial Casters Brak Type Caster Wheel With Zinc Plated Dual Roller Bearing
| Manufacturer: | Ylcaster |
|---|---|
| Load Capacity: | 200/250kg |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Double Ball Bearing Scaffolding Wheels Load Capacity 200/250kg Heavy Duty Applications
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels With 1/4 Inch Bolt Hole Size
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels Offering Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Performance for Industrial and Commercial
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Height 90mm to 125mm caster wheels 3 inch steel stem size M12x15mm swivel casters for heavy equipment and transport carts
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Usage: | Trolley Cart |
3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels Polyurethane Wheels 1-1/4 Inch
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Type: | Polyurethane |
Plate Mount Super Heavy Duty Casters 50mm Wheel Width for Heavy Loads 3.5 Inches Swivel Radius
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Overall Height: | 7.5 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
150mm Wheel Size Polyurethane Casters Smooth Tread Durable Replacement Wheels Suitable for Heavy Load Carts and Equipment
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Smooth Tread Polyurethane Casters Featuring Ball Bearing Load Capacity 450 to 850kg Ideal for Warehouse and Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Wheel Material: | PU+Iron |

