All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 269 Products.
Zinc Plated Industrial Casters Temperature Range Up To 300°F Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Applications and Equipment Handling
| Brake: | Yes/No |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Swivel Lock: | Yes/No |
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
3 Inches Wheel Diameter Heavy Duty Wheel Caster for Trolley Cart Smooth and Quiet Rolling
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
Top Plate Size 2-6 Inches and 1-4 Inch Wheel Width Industrial Casters for Heavy-Duty Applications
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Total Lock Brake Ultra Heavy Duty Caster Wheel Super Heavy Duty Steel Caster for Heavy Duty Industrial Applications
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Overall Height: | 7.5 Inches |
2-12 Inches Overall Height Industrial Casters for Heavy Duty Performance and Up To 300°F Temperature Range
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Feature: | Reliable And Durable |
Steel Heavy Duty Swivel Caster 2000 Lbs Load Capacity 3.5 Inch Swivel Radius
| Caster Type: | Heavy Duty |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
Dual Ball Bearings Industrial Caster 144mm Length For Heavy Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Heavy Duty Polyurethane Casters Red Dual Ball Bearings 837lbs Load Capacity
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Color: | Red |
837lbs Heavy Duty Polyurethane Caster Wheels Dual Ball Bearings Red Iron Centers
| Type: | Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |

