All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Aluminum Industrial Casters With Swivel Lock Easy Maneuverability
| Wheel Type: | Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Brake: | Yes/No |
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters Red Load Capacity Up To 837lbs For Heavy Loads
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Polyurethane Heavy Duty Casters / Iron Pu Caster Wheel Long Lasting Dual Ball Bearings
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Heavy Duty Zinc Painted Casters With Polyurethane Wheels Up To 837lbs Load Capacity Dual Ball Bearings
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
837lbs Heavy Duty Casters With Iron Center Polyurethane Wheels Dual Ball Bearings
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Industrial Heavy Duty Casters With Ball Bearing High Load Capacity Durable
| Color: | Red |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Bearing: | Ball Bearing |
837lbs Wheel Capacity Industrial Caster 144mm Overall Length Smooth Easy Movement
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Red Polyurethane Wheels Iron Wheel Center
| Color: | Red |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Wheel Center: | Iron |
Heavy Duty Red Polyurethane Casters Zinc Painted Bracket 837lbs Load Capacity
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Industrial Double Ball Bearing Heavy Duty Caster Wheel With Total Lock Brake
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Overall Height: | 7.5 Inches |

