All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 269 Products.
Plain Bearing Rubber Casters Wheels for Heavy-Duty and Temperature Environments
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
300-450kg American Type Heavy Duty PU Iron Aluminium Core Industrial Caster Single Wheel
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Swivel/Rigid/Double Brake Mobile Scaffolding Caster Wheel for Heavy-Duty Scaffoldings
| Treaded Stem Material: | Steel |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Wheel Width: | 50mm |
Durable Industrial Casters For Smooth And Quiet Operation
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Swivel Lock: | Yes/No |
Solid Core Wheel Light Duty Casters 350KG Capacity Durable Casters Perfect for Material Handling and Equipment Transport
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 600KG |
| Manufacturer: | WBD |
65mm Nylon Casters American Style Heavy Duty Industrial Wheels Supporting 350KG Load Capacity for Material Handling
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Capacity: | 350KG |
| Bearing Type: | Ball |
Heavy Duty Grey TPR Caster Wheels Silent Swivel Plate Casters Zinc Plated Finish
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
Heavy Duty Plate Mounting Casters With 2 Inches Wheel Diameter
| Wheel Size: | 100mm |
|---|---|
| Compatibility: | Furniture |
| Wheel Color: | Black |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters for Heavy Duty 1000 Lbs Load Capacity Ball Bearing Included
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Locking Mount Trolley Wheels Heavy Duty Threaded Stem Bolt Hole Spacing 2.5 Inches for Heavy Duty Applications
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |

