All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
High Load Capacity Heavy Duty Casters Up To 837lbs With Polyurethane Wheels And 144mm Overall Length
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters 100mm Diameter Featuring Durable Ball Bearing for Performance in Material Transport
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
144mm Overall Length Heavy Duty Casters With Polyurethane Wheel
| Wheel Center: | Iron |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Color: | Red |
High Load Capacity Red Polyurethane Heavy Duty Casters Dual Ball Bearings
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Color: | Red |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Zinc Painted Bracket Surface Treament Heavy Duty Casters with Ball Bearing and Iron Wheel Center
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Wheel Center: | Iron |
Threaded Stem Industrial Casters Featuring Plastic Wheels Optimized for Industrial Packaging and Assembly Line Operations
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
Heavy Duty Red Polyurethane Casters 144mm Length Zinc Painted Dual Ball Bearings
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Length: | 144mm |
| Size: | 100mm |
100mm Heavy Duty Casters Overall Length 144mm For Heavy-Duty Applications
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Type: | Heavy Duty Casters |
144mm Overall Length and Polyurethane Wheel Material Heavy Duty ICaster for Heavy-Duty Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Wheel Material: | Polyurethane |
Roller Bearing Rubber Casters 3 to 8 Inches Wheel Diameter Non Marking Tread Suitable for Heavy Load Transport and Industrial
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |

