All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 269 Products.
Steel Housing Heavy Duty Rubber Caster Wheel 8 Inch Durable Steel Rubber Combination Wheel Suitable for Warehouse Carts
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
Double Ball Bearing Super Heavy Duty Caster in Black for Heavy-Duty Industrial Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
Heavy Duty Rubber Caster Wheels With Non Marking Treads And Load Capacity 100KG
| Color: | Black/Blue/ Green |
|---|---|
| Tread Type: | Non-Marking |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Bolt Hole Spacing 25 Inches Heavy Duty Wheel Caster Rubber PU Nylon TPR Industrial Casters for Heavy Load Equipment Mobility
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Stem Size: | M12x15mm |
Heavy Duty Plate Casters With 125kg Load Capacity Nylon Bracket 275lbs Loaded Capacity
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
| Loaded Capacity: | 275lbs |
Heavy Duty Industrial Swivel Plate Casters
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
5 Inches Overall Height 150mm PU Caster Wheels 2 Inches Wheel Width for Versatile and Heavy-Duty Industrial Applications
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Height: | 194mm |
Total Lock Brake Type Casters for Material Handling Equipment with 304 Stainless Steel Bracket Material
| Capacity: | 90-135kg |
|---|---|
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
| Brake Type: | Total Lock |
Heavy Duty Green Galvanized Steel Swivel Load Height 148mm Industrial Casters ISO Certified
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Type: | Swivel |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
Overall Height 2 to 12 Inches Heavy Duty Casters Zinc Plated Powder Coated Stainless Steel Heavy Load Industrial Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |

