All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Double Brake Plate Casters White Grey Heavy Duty Plate Casters Designed to Provide Stability and Easy Equipment Movement
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bracket Material: | Nylon |
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
Heavy Duty Green Galvanized Steel Swivel Load Height 148mm Industrial Casters ISO Certified
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Type: | Swivel |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
Overall Height 2 to 12 Inches Heavy Duty Casters Zinc Plated Powder Coated Stainless Steel Heavy Load Industrial Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Mounting Size 375 X 275 Inches 3 Ton Heavy Duty PU Caster Wheel Smooth Tread Designed for Heavy Equipment Mobility and Transport
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Steel Housing Material Heavy Duty Rubber Caster Wheel 8 Inch for Heavy-Duty Industrial Applications
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Tread Type: | Non-Marking |
Heavy Duty Rubber Casters with Steel Rubber Wheel Material Load Capacity 100 to 300 KG Indoor Outdoor Mobility Equipment
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
50mm Wheel Width Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Polyurethane Wheels Built for Heavy Load Industrial Applications and Mobility
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Bolt Hole Size: | 0.375 Inches |
2000 Lbs Total Lock Front Brake Super Heavy Duty Steel Casters
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | 2000 Lbs |
| Brake: | Front Brake |
Plate Mounting Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Front Brake for Heavy Loads
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
| Wheel Width: | 50mm |
Swivel Radius 3.5 Inches Ultra Heavy Duty Caster Wheel Heavy Duty Heavy Load Capacity Wheels for Industrial Applications
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Overall Height: | 7.5 Inches |

