All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Heavy Duty Foldable Transport Trolley With Load Capacity Up To 500kg 90cm
| Platform Size: | 90cm X 60cm |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg-500KG |
| Total Height: | 90cm |
Black Super Heavy Duty Plate Mount Steel Casters 2000 Lbs Load Capacity 50mm Wheel
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Zinc Painted Iron Heavy Duty Caster Wheel Set Dual Ball Bearings 144mm Length
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Wheel Capacity: | 837lbs |
Precision Ball Bearing Industrial Wheel Casters Featuring Wheel Diameter 2 to 12 Inches Suitable for Heavy Load Movement
| Tread Width: | 1-4 Inches |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Application: | Industry |
Customable Industrial Rubber Caster Non Marking Tread Type Heavy Load Wheels Designed for Industrial and Material Handling
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
|---|---|
| Color : | Black/Blue/ Green |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Customable rubber casters wheels with zine plated threaded stem offering traction and smooth rolling on diverse floor types
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
| Housing Material: | Steel |
Zinc-Plating Light Duty Casters For Heavy Duty And Temperature Environments
| Wheel Width: | 45mm |
|---|---|
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
| Bracket Material: | 304 Stainless Steel |
4-5kg Industrial Light Duty Rubber Caster With Zinc Plated Finish And Threaded Stem
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
Industrial Swivel Heavy Duty Casters with TPR / Plastic / Rubber Wheels
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Feature: | Reliable And Durable |

