All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Bolt Hole Spacing 25 Inches Trolley Wheels Heavy Duty Designed for Trolley Cart Featuring Plate Size 4 X 45 Inches and Sturdy
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
Heavy Duty Workbench Caster Wheels Hollow Core Single Wheel For Industrial Handling
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Wheel Size: | 150mm |
350KG Capacity Casters Pack of 4 Designed for Industrial Carts and Equipment Mobility Ensuring Long Lasting Durability
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Type: | Solid Core Wheel |
Trolley Wheels Heavy Duty for Nylon Bearing and Durable Trolley Cart Movement
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Versatile Stem Size M12x15mm Caster Wheels 3 Inch Steel for Trolley Cart
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Pressed Steel Heavy Duty Caster with Load Capacity Swivel Lock Included
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
Heavy Duty Trolley Wheels with 4 X 4.5 Inches Plate
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Expandable Stem Mounting Type Industrial Casters with No Swivel Lock and Plastic Material
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
Medium Duty Casters For Material Handling Rubber Wheel Type 2-7/8 X 2-7/8 Inch Bolt Hole Spacing 1/4 Inch Bolt Hole Size
| Brake Type: | Side Lock |
|---|---|
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Galvanized Plated Industrial Floor Lock for Heavy-Duty Material Handling Carts
| Color: | Green |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |

