All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Green Kick Bar Type Floor Lock for Heavy Duty Loads and Increased Stability
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
|---|---|
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
| Load Capacity: | 300kg |
Smooth-rotation Industrial 2 Inch Black PVC Casters For Light Duty Caster Supplier
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Overall Height: | 2-3/8 Inch |
| Stem Diameter: | 7/16 Inch |
Effortlessly Maneuver Your Equipment with Casters 4.5 Inches Overall Height and Bouble Ballrace Bracket Feature
| Mounting: | Top Plate Type |
|---|---|
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
| Mounting Size: | 75*32Inches |
300Lbs Workbench Casters For Heavy Wooden Products With Zinc Plated Coated Surface Treatment
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
| Package Quantity: | 4 |
0.25 Inches Plate Thickness Light Duty Casters For Smooth And Quiet Operation
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Load Capacity: | 500 Lbs |
| Tread Type: | Round Shape |
Industrial More Products Load height 148/176/204/248mm Steel Wheel Material and More Options
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Wheel Material: | Steel |
3 Inches Wheel Diameter Stem Casters Stainless Steel Smooth Rolling Stem Casters Perfect for Medical Equipment and Carts
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 125kg |
| Material: | Stainless Steel |
4 Inches Overall Height 3 Inches Wheel Diameter Double Brake Medical Casters For Healthcare Facilities
| Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Size: | 4 Inch |
| Overall Height: | 4 Inches |
Heavy Duty PA Light Duty Casters 350KG Capacity Solid Core Wheel Screw In Plate Mounting By WBD
| Wheel Size: | 65mm |
|---|---|
| Capacity: | 350KG |
| Wheel Material: | PA |
Heavy Duty American Nylon PA Casters Plate Mounted 350KG Capacity Set Of 4 Screw In Wheels
| Installation Method: | Screw-In |
|---|---|
| Wheel Width: | 2 |
| Caster Type: | American |

