All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Heavy Duty American Solid Core Casters / Casters For Furniture 600KG Load Capacity Ball Bearing
| Wheel Type: | Solid Core Wheel |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball |
| Wheel Size: | 65mm |
Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White Medium Duty Casters with Side Lock Brake Type and 300 Lbs Load Capacity
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Heavy Duty 350KG Ball Bearing Nylon Casters Screw In Installation 100 Lbs Load Capacity
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Wheel Size: | 65mm |
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
WBD American Ball Bearing Nylon Casters For Furniture Solid Core Wheels 100 Lbs Capacity
| Compatibility: | Furniture |
|---|---|
| Wheel Size: | 65mm |
| Caster Type: | American |
Plate Mounting Type Light Duty Casters For Temperature Range -20 To 100 Degrees Celsius
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
| Housing Material: | Steel |
Heavy Duty Steel Rubber Casters With 264lbs Capacity 3 Inches Height Smooth Rolling Wheels
| Feature: | Steel Covers |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Overall Height: | 3 Inches |
Foldable Handle Type Trolley Platform for Safe and Stable Material Handling
| Wheel Type: | TPR/PU Wheel |
|---|---|
| Weight: | 15kg |
| Total Height: | 90cm |
PU Iron Material Polyurethane Casters for Smooth Tread and Durable Single Wheel Performance
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Overall Height: | 5 Inches |
7.5 Inches Swivel Radius Plate Mounting Caster With Double Ball Bearing
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
Ball Bearing Iron PU Caster Wheel 100mm For Superior Load Bearing Capacity
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Color: | Red |

