All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
125kg Load Capacity Medical Casters 4 Inch Wheel Diameter Bolt Hole Spacing 76x61mm Industrial Grade Medical Cart Wheels
| Overall Height: | 4 Inches |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
| Brake: | Double Brake |
Expandable Stem Industrial Casters Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Machinery Warehousing and Equipment Mobility
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Brake: | Yes/No |
CE Certified Trolley Wheels Heavy Duty Height Range 90mm 125mm Ideal for Trolley Cart Industrial and Heavy Load Handling
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Furniture Compatible Casters with Plate Mounting Type Designed to Support Heavy Loads and Ensure Smooth Mobility on Furniture
| Loaded Capacity: | 600KG |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Width: | 2 |
Nylon Wheel Plate Mounting Casters Perfect For Heavy Duty Applications
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
| Material: | Nylon |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Heavy Duty Steel Plate Casters Smooth Plastic Core Swivel Lock Wheels 2-4 Inches
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Mounting Type: | Plate |
TPR Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Industrial Heavy Duty Trolley Wheels 8 Inches
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bearing: | Ball Bearing |
Industrial Casters with Ball Bearings and Durable Finish
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
American Nylon Casters with Ball Bearing Type 2 Wheel Width Designed to Enhance Equipment Mobility and Provide Durable Load Support
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Size: | 65mm |

