All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels 3 Inch Steel for Heavy Loads and Rough Terrain
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Heavy Duty 2-4 Inches Light Duty Casters for Tough and Demanding Environments
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Core: | Plastic |
| Wheel Tread: | Smooth |
Heavy Duty Trolley Cart Wheels With 2.5 Bolt Hole Spacing Rubber / Nylon Swivel / Rigid
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Top Plate Mounting Type Industrial Casters with Precision Ball Bearing and Swivel Lock
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Top Plate Size: | 2-6 Inches |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
Roller Bearing Scaffolding Caster Wheel 8 Inch 50mm Wheel Width for Heavy-Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
Smooth Wheel Tread Light Duty Plate Casters Steel Housing Total Lock Brake -20 To 100° C
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Industrial Casters with Various Mounting Types and Load Capacities
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
Stainless Steel Medical Casters with Double Brake and Loaded Capacity 275lbs Durable Heavy Duty Medical Equipment Wheels
| Bracket Material: | Nylon |
|---|---|
| Type: | Plate |
| Load Capacity: | 125kg |
Ball Bearing Furniture Caster Wheel PP Nylon TPR PU Rubber Wheels Engineered for Smooth Movement and Heavy Load Capacity
| Color: | White/ Black/ Red/ Yellow/ Green/ Blue/ Brown Etc |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Feature: | Environmental Friendly |
Replaceable Rolling Industrial Casters Threads 1-4 Inches Wide Heights 2-12 Inches
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Tread Width: | 1-4 Inches |
| Swivel Lock: | Yes/No |

