All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial casters for equipment handling ] match 283 Products.
Gray Wheel 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Medium Duty Casters For 0-180°F Temperature
| Brake Type: | Side Lock |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Finish: | Zinc Plated |
Single Wheel Red PU Wheel Polyurethane Casters Offering Total Lock Brake Type Perfect Choice for Warehouse and Equipment
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Height: | 194mm |
ISO/SGS/ROSH Certified Industrial Wheel Casters for Smooth and Quiet Movement Grip Ring Stem Mounting Type
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Heavy Duty 350kg PU Cast Iron Swivel Caster Wheel Without Brake
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
| Wheel Type: | Hollow Core |
Quiet Caster Wheels with High Load Capacity for Industrial Applications
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
Smooth Rotation PU Iron Hollow Core Caster Wheel for Heavy Duty Applications
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
3-3/4 X 3-3/4 Inch Mounting Plate Size 5 Inch Medium Duty PU Swivel Caster Wheels for Heavy-Duty Material Handling
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Brake Type: | Side Lock |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Top Plate Type Mounting Stainless Steel Casters For Bouble Ballrace Bracket Feature
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
Unit Weight 4kg 5kg Rubber Casters Customable Non Marking Tread Type Smooth Rolling Wheels for Warehouse and Applications
| Application: | Industry |
|---|---|
| Color : | Black/Blue/ Green |
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
Black / Blue / Green Rubber Swivel / Fixed / Brake Casters For Indoor / Outdoor Application 3-8 Non Marking
| Color: | Black/Blue/ Green |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |

