All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius Medium Duty Casters With 1/4 Inch Bolt Hole Size
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Brake Type: | Side Lock |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Solid Core Wheel Casters Designed for Furniture Compatibility Providing Long Lasting Performance and Easy Maneuverability
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Quantity: | 4 |
| Load Capacity: | 100 Lbs |
Versatile Ball Bearing Nylon Casters For Indoor Applications
| Compatibility: | Furniture |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 95x95mm |
| Usage: | Indoor |
150mm 616LBS Load Capacity Hollow Cast Iron Swivel Plate braked swivel castors
| Product Name: | 150mm Diameter 616LBS Load Capacity Hollow Wheel Cast Iron Swivel Plate Heavy Duty Casters Side Brake For Sale |
|---|---|
| Style:: | 150mm Heavy Duty Hollow Furniture Casters |
| Wheel Size:: | 150x50mm |
TPR Hands Free Side Brake Pedal Swivel 6" Braked Swivel Castors
| Product Name: | 6" Side Brake TPR Wheel Gray Single Pedal Swivel Heavy Duty Casters Supplier |
|---|---|
| Style:: | 6" TPR Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6" |
Galvanized Plated More Products Stretching height 151/172/198/248mm Load height 148/176/204/248mm
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
| Color: | Green |
6 Inch Flat Type European Castors Hollow Core Polyurethane Swivel Industrial Wheels OEM
| Product Name: | 6 Inch Flat Type European Castors Hollow Core Polyurethane Swivel Industrial Wheels OEM |
|---|---|
| Style:: | Polyurethane Heavy Duty European Industrial Castors |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
Load Height 204mm Kick Bar Type Floor Lock for Industrial Assembly Line Protection
| Color: | Green |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
6 Inch Top Plate Rigid Type Nylon Swivel Castors
| Product Name: | 6 Inch Solid Wheel Top Plate Rigid Type European Screwfix Nylon Castors Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Nylon Rigid European Type Industrial Castors |
| Wheel Size:: | 6inch |
Threaded Stem Mounting Type Rolling Castors With Load Capacity 5000 Lbs
| Overall Height: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Temperature Range: | Up To 300°F |

