All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
2-4 Inches Soft Casters Plastic Wheel Core for Office Furniture
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Grey |
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
Round Shape Zinc-Plating Casters Enhance Productivity And Efficiency In Your Workplace
| Caster Type: | Thread Stem |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
Green Swivel Casters 300 Kg Load Capacity Galvanized Steel Wheel 151mm Height For Furniture
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
| Color: | Green |
304 Stainless Steel Zinc Plated Round Shape Ball Bearing Caster
| Tread Type: | Round Shape |
|---|---|
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
300 Lbs Load Capacity Medium Duty Casters 5-3/4 Inch Overall Height Temperature Range Of 0 To 180 Degrees
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Finish: | Zinc Plated |
Top Plate Type Stainless Steel Casters for Heavy Loads 500 Lbs Load Capacity Mounting Size 75*32Inches
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
| Capacity: | 90-135kg |
4 Inch Cast Iron Polyurethane Directional Fixed Caster 2816LBS Capacity Solid PU Wheel 4PCS Set
| Product Name: | 2816LBS Capacity Solid PU Wheel 4PCS Set 4 Inch Cast Iron Polyurethane Directional Fixed Caster |
|---|---|
| Style:: | Iron Core Pu Fixed Casters Hd |
| Wheel Size:: | 4 Inch |
Rigid Scaffolding Wheels for Smooth Movement Treaded Steel Stem Double Ball Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Load Capacity: | 200/250kg |
500 Lbs Load Capacity Stainless Steel Casters With Zinc-Plating And 0.25 Inches Plate Thickness
| Mounting: | Top Plate Type |
|---|---|
| Capacity: | 110kg |
| Overall Height: | 5 Inches |
0.25 Inches Plate Thickness Light Duty Casters For Smooth And Quiet Operation
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Load Capacity: | 500 Lbs |
| Tread Type: | Round Shape |

