All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Ball Bearing Caster Stem Furniture for Small Cabinets in Trolleys and Housing
| Feature: | Environmental Friendly |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Wheel Diameter: | 3-5 Inches |
76*61mm Bolt Hole Spacing Thermoplastic Rubber for Versatile Industrial Needs in White Grey
| Bracket Material: | Nylon |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Wheel Size: | 4 Inch |
Stainless Steel Plate Casters 3 Inch White Grey Wheels With Precision Ball Bearings
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Brake: | Double Brake |
| Material: | Stainless Steel |
Foldable Transport Truck with Swivel Casters 70kg Capacity for Industry
| Type: | Swivel Casters |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg-500KG |
| Total Height: | 90cm |
3 Inches Wheel Diameter Stem Casters Stainless Steel Smooth Rolling Stem Casters Perfect for Medical Equipment and Carts
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 125kg |
| Material: | Stainless Steel |
110kg Capacity Stainless Steel Casters Round Shape Tread Type And Bouble Ballrace Bracket Feature
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Mounting: | Top Plate Type |
Stainless Steel Precision Ball Bearing Medical Casters White Grey 275lbs Load Capacity 4 Inches Height
| Color: | White+Grey |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Wheel Size: | 4 Inch |
Color Platform Trolley Total Height 90cm for Easy Transportation
| Platform Size: | 90cm X 60cm |
|---|---|
| Material: | Steel |
| Trolley Type: | Platform Trolley |
4 Inch Top Plate Rigid Type Nylon Swivel Castors White Directional Solid Wheel Castor Wheels Industrial
| Product Name: | 4 Inch Top Plate Rigid Type Nylon Swivel Castors White Directional Solid Wheel Castor Wheels Industrial |
|---|---|
| Style:: | Nylon Rigid European Type Industrial Castors |
| Wheel Size:: | 4inch |
4 Inches Overall Height 3 Inches Wheel Diameter Double Brake Medical Casters For Healthcare Facilities
| Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Size: | 4 Inch |
| Overall Height: | 4 Inches |

