All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
TPR Wheel Type Medium Duty Casters With 300 Lbs Load Capacity And 4 Inch Diameter
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Light Duty Grey Steel Casters Total Lock Swivel 19-24mm Wheel Plain Bearing -20 To 100.C
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
0.25 Inches Plate Thickness Stainless Steel Casters With Total Lock Brake Type And 45mm Wheel Width
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
Furniture Compatible Nylon Casters 600KG Loaded Capacity Solid Core Wheel PA Quantity 4
| Wheel Type: | Solid Core Wheel |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 600KG |
| Wheel Material: | PA |
Green Galvanized Steel Wheels Lift Up Top Jacks 300KG Load Capacity
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
Corrosion Resistance Light Duty Casters With Smooth Wheel Tread Zinc Plated Finish
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
| Type: | Light Duty Casters |
Warehouse Equipment Casters With 0.25 Inches Plate Thickness
| Mounting Size: | 3.75 X 2.5 Inches |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Capacity: | 110kg |
Top Plate Type Mounting Stainless Steel Casters For Bouble Ballrace Bracket Feature
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
Set Of 4 Nylon Ball Bearing Casters 2 Solid Core Wheels With Screw In Installation
| Caster Type: | American |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Wheel Material: | PA |
90mm Rubber Threaded Stem Ball Bearing Trolley Cart Wheels
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |

