All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Brake Casters Caster Rubber 2 inch 4 inch 5 inch Wheels Castors with Brake in Black Blue Green Colors Swivel Fixed Types
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Tread Type: | Non-Marking |
Customizable Rubber Casters Bearing Type Roller/Double Ball/Plain Bearing Finish Zine Plated/Threaded Stem
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
Thermoplastic Rubber 150mm 250kg Rigid Directional Locking Swivel Casters
| Product Name: | WBD Sales 150mm Gray Soft Direction Wheel 250kg Capacity TPR Rigid Heavy Duty Casters For Retailers |
|---|---|
| Style:: | 150mm TPR Rigid Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |
Industrial Cast Iron 360 Degree Rotating 6 Inch Swivel Casters
| Product Name: | WBD Provides 6 Inch Silver Industrial Wheel Cast Iron 360 Degree Rotating Swivel Head Heavy Duty Casters For Furniture |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Iron Casters For Furniture |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
Non Marking Cast Iron Core Industrial Series Caster Swivel With Steel Rubber Wheel
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 3 Inches |
| Tread Type: | Non-Marking |
Ball Bearing Polyurethane Casters with Total Lock Brake and Hollow Core Wheels
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
| Wheel Material: | PU+Iron |
5x2 Inch 506LBS Top Plate Swivel Lock Ball Bearing Casters
| Product Name: | WBD Supplys 5x2 Inch 506LBS Capacity Gray Swivel Lock TPR Top Plate Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 5 Inch TPR Side Lock Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 5 Inch |
230kg Capacity TPR Swivel Plate Soft Casters Ball Bearing 125mm Castor Wheels
| Product Name: | Factory Sales 230kg Capacity 125mm Grey TPR Wheel Swivel Plate Soft Heavy Duty Casters Ball Bearing |
|---|---|
| Style:: | 125mm TPR Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 125mm |
8 Inch Wheel High Capacity PU Iron Locking Swivel Castors
| Product Name: | Factory Sales 8 Inch Wheel High Capacity Iron PU Heavy Duty Swivel Lock Industrial Casters |
|---|---|
| Style:: | 8 Inch Pu Swivel Lock Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 200mm |

