All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Double Ball Bearing Medium Duty Casters with 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius and Side Lock Brake
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White Medium Duty Casters with Side Lock Brake Type and 300 Lbs Load Capacity
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Heavy Duty American Solid Core Casters / Casters For Furniture 600KG Load Capacity Ball Bearing
| Wheel Type: | Solid Core Wheel |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball |
| Wheel Size: | 65mm |
Heavy Duty 2.5 Inches Bolt Hole Spacing Trolley Wheels 90-125mm For Carts
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Plate Mounting Type Nylon Casters Featuring 65mm Wheel Size Perfect for Hand Pallet Truck and Warehouse Material Movement
| Wheel Size: | 65mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Plate |
| Load Capacity: | 100 Lbs |
Quick and Easy Lifting with Green Steel Wheel Material Lift Up Top Jack
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
Smooth Roller Rubber Casters Wheels Swivel Rubber Wheel For Industry
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Side Lock Medium Duty Casters in Gray for Heavy Load Capacity and Durability
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Wheel Type: | PU/PVC/TPR/PP/Rubber |
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
Zinc Plated Indoor Rubber Casters 2 Inches Wheel Diameter 46mm Wheel For Heavy Duty Movement
| Wheel Width: | 46mm |
|---|---|
| Capacity: | 264lbs |
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
Heavy Duty Steel Rubber Casters With 264lbs Capacity 3 Inches Height Smooth Rolling Wheels
| Feature: | Steel Covers |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Overall Height: | 3 Inches |

