All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Wearable 230kg Capacity 5 Inch Locking Swivel Casters With Green Bracket
| Product Name: | 5 Inch Top Plate Swivel Fixed Rigid Locking Pp Core Black Elastic Rubber Heavy Duty Casters Green Bracket |
|---|---|
| Style:: | Elastic Rubber Swivel Heavy Duty Caster |
| Capacity:: | 230kg |
200mm Rigid Plate Aluminium Core PU Nylon Casters Heavy Duty
| Product Name: | Supplys 200mm Rigid Plate European Heavy Duty Aluminium Core PU Screwfix Nylon Casters |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Polyurethane Fixed Industrial Casters |
| Wheel Size:: | 200mm |
Black Iron Ball Bearing Rubber Single Wheel 100mm 125mm 150mm 200mm For Heavy Duty Casters
| Product Name: | 100mm 125mm 150mm 200mm Black Iron Ball Bearing Rubber Single Wheel For Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | Iron Rubber Wheel |
| Wheel Size:: | 100/125/150/200mm |
200x50mm 550LBS Soft Top Plate Swivel Black Iron Rubber Trolley Wheels Heavy Duty Double Brake
| Product Name: | 200x50mm 550LBS Soft Wheel Top Plate Swivel Black Iron Rubber Trolley Wheels Heavy Duty Double Brake |
|---|---|
| Style:: | Black Rubber Lockable Caster |
| Wheel Size:: | 200x50mm |
150mm Total Brake Threaded Stem Hollow Core Ball Bearing Medium Duty Casters
| Product Name: | 150mm Total Brake Threaded Stem Swivel Hollow Core Ball Bearing Black PVC Casters Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Threaded Stem Black Pvc Locking Casters |
| Wheel Color:: | Black Color |
120mm 1320lbs Capacity Industrial Swivel Casters Heavy Duty
| Product Name: | 120mm 1320lbs Plate Track Caster Wheels Color Zinc U-groove Wheels Customize |
|---|---|
| Style:: | U Track Groove Caster |
| Wheel Diameter:: | 120mm |
2.5 Inch 80kg Loading Nylon Casters
| Product Name: | 2.5 Inch 176lbs 80kg Plate Swivel Plain Bearing White Nylon Low Profile Caster Wheels Wholesale |
|---|---|
| Style:: | Nylon Low Profile Caster Wheels |
| Wheel Color:: | White |
2-12 Inch Stainless Steel Finish Industrial Rubber Caster / Swivel Casters With Wheel Brakes
| Swivel Lock: | Yes/No |
|---|---|
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
| Brake: | Yes/No |
Effortless Mobility 5 Inch Medium Duty PU Swivel Caster Wheels For Heavy Loads In Industrial Settings
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
Industrial Floor Lock The Eco-Friendly Choice for Your Warehouse Management
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
| Type: | Swivel |

