All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Plate Mounting Type Casters Suitable for Furniture Heavy Load Capacity Casters Providing Smooth Rolling and Long Lasting
| Quantity: | 4 |
|---|---|
| Manufacturer: | WBD |
| Compatibility: | Furniture |
Heavy Duty American Nylon PA Casters Plate Mounted 350KG Capacity Set Of 4 Screw In Wheels
| Installation Method: | Screw-In |
|---|---|
| Wheel Width: | 2 |
| Caster Type: | American |
Temperature Up to 300°F Threaded Stem Mounted Load Bearing Casters
| Overall Height: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
Heavy Duty 350KG Ball Bearing Nylon Casters Screw In Installation 100 Lbs Load Capacity
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Wheel Size: | 65mm |
| Application: | Hand Pallet Truck Etc |
90-135kg Capacity Light Duty Casters with Overall Height of 4.5 Inches
| Capacity: | 90-135kg |
|---|---|
| Wheel Width: | 105mm |
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
High Capacity Stainless Steel Casters 105mm Wheel Width 90-135kg Capacity and 4.5 Inches Overall Height
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
|---|---|
| Wheel Width: | 105mm |
| Mounting Size: | 75*32Inches |
Loaded Capacity 275lbs Polypropylene Items Perfect for Structural Applications Requiring Robust Material Properties
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
|---|---|
| Loaded Capacity: | 275lbs |
| Load Capacity: | 125kg |
7.5 Inches Swivel Radius Plate Mounting Caster With Double Ball Bearing
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Style: | Super Heavy Duty Steel Caster |
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
Ball Bearing 6" Polyurethane Industrial Wheelssurface Galvanized Surface
| Product Name: | Four Per Set 6 Inch Industrial Wheel Swivel Heavy Duty PU Casters For Amazon Sale |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Pu Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 6 Inch |
ISO9001 Flat Tread Swivel Plate 6 Inch Swivel Castor Wheels For Dolly
| Product Name: | 6 Inch Hollow Wheel 616LBS Load Capacity Cast Iron Swivel Plate Heavy Duty Casters Wholesale |
|---|---|
| Style:: | 6 Inch Heavy Duty Furniture Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |

