All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
1-4 Inches Tread Width Industrial Wheels For Temperature Range Up To 300°F
| Material: | Steel/ Aluminum/ Plastic/ Rubber |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
Threaded Stem Mounting Type Rolling Castors With Load Capacity 5000 Lbs
| Overall Height: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Temperature Range: | Up To 300°F |
3/4/5/6/8 Inch Rubber Trolley Wheels with Smooth Rolling Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
Transportation Scaffolding Wheels with Load Capacity 200/250kg and Durable Solid Steel Core Stem Material
| Manufacturer: | Ylcaster |
|---|---|
| Treaded Stem Material: | Steel |
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
Industrial More Products with Certification ISO Rosh CE and Stretching Height 151/172/198/248mm
| Color: | Green |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg |
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
Industrial Floor Lock With Steel Wheels Durable And Eco-Friendly
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
|---|---|
| Color: | Green |
| Wheel Material: | Steel |
Load Height 204mm Kick Bar Type Floor Lock for Industrial Assembly Line Protection
| Color: | Green |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
Rigid Scaffolding Wheels for Smooth Movement Treaded Steel Stem Double Ball Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Load Capacity: | 200/250kg |
250kg Capacity Scaffolding Wheels With Flexible Use
| Type: | Swivel/Rigid/Double Brake |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Wheel Width: | 50mm |

