All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
275lbs Loaded Capacity Medical Casters With 4 Inch Wheel Size 4 Inches Overall Height
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Overall Height: | 4 Inches |
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
Light Duty Plate Mount Casters Smooth TPR Wheel Up To 144 Lbs Load Capacity 2-4 Inch Diameter
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Steel Light Duty Swivel Lock Casters With -20 To 100 Degrees Celsius Smooth Grey TPR Wheels
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
2-12 Inch Stainless Steel Finish Industrial Rubber Caster / Swivel Casters With Wheel Brakes
| Swivel Lock: | Yes/No |
|---|---|
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
| Brake: | Yes/No |
Galvanized Plated More Products Stretching height 151/172/198/248mm Load height 148/176/204/248mm
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
| Color: | Green |
Precision Ball Bearing Medical Casters With 4 Inches Overall Height Nylon Bracket
| Brake: | Double Brake |
|---|---|
| Bracket Material: | Nylon |
| Material: | Stainless Steel |
Furniture Casters Black Wheel Compatible With Most Furniture
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Usage: | Indoor |
| Swivel Type: | Swivel |
Non Marking Cast Iron Core Industrial Series Caster Swivel With Steel Rubber Wheel
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 3 Inches |
| Tread Type: | Non-Marking |
Green Swivel Casters 300 Kg Load Capacity Galvanized Steel Wheel 151mm Height For Furniture
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
| Color: | Green |
Green More Products ISO Rosh CE Certified Galvanized Plated for and Suppliers
| Stretching Height: | 151/172/198/248mm |
|---|---|
| Color: | Green |
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |

