All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
Brake Casters Caster Rubber 2 inch 4 inch 5 inch Wheels Castors with Brake in Black Blue Green Colors Swivel Fixed Types
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Tread Type: | Non-Marking |
High Load Capacity Nylon Casters For Furniture Compatibility
| Load Cpacity: | 132lbs |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel |
| Compatibility: | Furniture |
50mm Wheel Width Scaffolding Caster Wheel 8 Inch for Stable and Smooth Movement
| Load Capacity: | 200/250kg |
|---|---|
| Stem Material: | Solid Steel Core |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Quick and Easy Lifting with Green Steel Wheel Material Lift Up Top Jack
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
|---|---|
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
Hand Pallet Truck Etc Furniture Nylon Casters For Wheel Color Black
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 95x95mm |
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
Round Shape Zinc-Plating Casters Enhance Productivity And Efficiency In Your Workplace
| Caster Type: | Thread Stem |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
200/250kg Capacity Solid Steel Core Industry Swivel Caster Wheel With Zinc Palated Bracket
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Application: | Transportation |
Industrial Grade Casters with Pressed Steel Housing
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Brake: | Yes/No |
2.5 Inch Black Polyurethane Wheel Casters with Double Ball Bearing
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
| Wheel Color: | Black |
Industrial Strength Nylon Steel Bracket Medical Casters With 4 Inches Overall Height
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
|---|---|
| Overall Height: | 4 Inches |
| Brake: | Double Brake |

