All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
Unit Weight 4kg 5kg Rubber Casters Customable Non Marking Tread Type Smooth Rolling Wheels for Warehouse and Applications
| Application: | Industry |
|---|---|
| Color : | Black/Blue/ Green |
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
125mm Diameter 770LBS Swivel Lock Heat Resistant Caster Wheels
| Product Name: | 125mm Diameter Heavy Duty Heat Resistant Wheel 770LBS Capacity Swivel Lock Industrial Casters Wholesale |
|---|---|
| Style:: | 125mm Swivel Lockheat Resistant Casters |
| Wheel Diameter:: | 125mm |
300kg Compact Swivel Lamp Post Barrier Lock With 151mm Stretching Height
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Wheel Material: | Steel |
1/4 Inch Bolt Hole Size Gray Medium Load Casters With Wheel Color 300Lbs Capacity
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Thread Stem Casters 110kg Capacity For Industrial Material Handling
| Tread Type: | Round Shape |
|---|---|
| Load Capacity: | 500 Lbs |
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
Heavy Duty 2.5 Inches Bolt Hole Spacing Trolley Wheels 90-125mm For Carts
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Side Lock Brake Shock Absorbing Casters With Polyurethane Wheels For Easy Maneuvering
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
|---|---|
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
| Wheel Color: | Gray |
Steel Casters 100-300KG Load Capacity With 3-8 Rubber Wheels
| Application: | Industry |
|---|---|
| Load Capacity: | 100-300 KG |
| Feature: | Customable |
Customizable Rubber Casters With Load Capacity From 100 To 300 KG
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |

