All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
0.25 Inches Plate Thickness Light Duty Casters For Smooth And Quiet Operation
| Bracket Feature: | Bouble Ballrace |
|---|---|
| Load Capacity: | 500 Lbs |
| Tread Type: | Round Shape |
Industrial Swivel Heavy Duty Casters with TPR / Plastic / Rubber Wheels
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Feature: | Reliable And Durable |
100*100*85*85 Top Plate Size Floor Lock Caster with ISO Rosh CE Certification
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
| Wheel Material: | Steel |
Zinc Plated Light Duty Casters / Swivel Casters TPR Smooth Wheel 19-24mm Wheel
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Core: | Plastic |
Blue Rubber Casters Steel Housing Customable Industrial Grade Durable Heavy Duty Replacement Wheels for Equipment and Machinery
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
Expandable Stem Industrial Casters Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Machinery Warehousing and Equipment Mobility
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Brake: | Yes/No |
Top Plate Mounting Type Industrial Casters with Precision Ball Bearing and Swivel Lock
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Top Plate Size: | 2-6 Inches |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
125mm PU Wheel Top Plate Braked Swivel Castors Tread On Type
| Product Name: | WBD Wholesales 125mm Diameter Aluminium Core PU Wheel Top Plate Swivel Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 125mm Aluminium Pu Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 125mm |
350kg Loading PA 3 Inch Heavy Duty Swivel Casters With Feet Cups
| Product Name: | 3 Inch Plate Swivel Heavy Duty Nylon Adjustable Leveling Caster Wheels With Feet Cups |
|---|---|
| Style:: | Adjustable Leveling Caster Wheels Nylon |
| Wheel Color:: | Black |
80KG Loading 125mm Medium Duty Casters With Dust Cover
| Product Name: | 125mm Single Ball Bearing Top Plate Pvc Medium Duty Casters With Dust Cover |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Casters With Dust Covers |
| Wheel Color:: | Gray |

