All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate swivel heavy duty casters ] match 489 Products.
280kg Load Capacity 6" Industrial Casters Heavy Duty Cast Iron Wheels With Side Lock
| Product Name: | 6 Inch Top Plate Swivel Hollow Cast Iron Heavy Duty Casters With Side Lock |
|---|---|
| Style:: | Cast Iron Heavy Duty Casters |
| Wheel Material:: | Cast Iron |
Smooth Wheel Tread Light Duty Casters With Plain Bearing / 2-4 Inches Swivel Radius
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Material: | TPR |
Capacity Casters 4 Inch Wheel Diameter Top Plate Swivel Radius 3-1/2 Inch For Heavy Loads And High Weight Capacity
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
OEM 770LBS Aluminium Top Plate Heavy Duty Rigid Casters
| Product Name: | YLCASTER OEM 770LBS Load Capacity Aluminium PU Wheel Top Plate Heavy Duty Rigid Casters |
|---|---|
| Style:: | 770lbs Aluminium Pu Rigid Casters |
| Wheel Capacity:: | 770lbs |
8 Inch Red PVC Korea Type Trolley Wheels Ball Bearing Heavy Duty Swivel Plate Casters Supply
| Product Name: | 8 Inch Red PVC Korea Type Trolley Wheels Ball Bearing Heavy Duty Swivel Plate Casters Supply |
|---|---|
| Style:: | Arc Tread Heavy Duty Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Red+Black |
Ball Bearing Medium Duty Casters With 3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Finish
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Overall Height 2 to 12 Inches Heavy Duty Casters Zinc Plated Powder Coated Stainless Steel Heavy Load Industrial Wheels
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
|---|---|
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Heavy Duty Casters Iron PU Caster Wheel Incorporating Dual Ball Bearings Ensuring Smooth Rolling and High Load Capacity
| Size: | 100mm |
|---|---|
| Wheel Capacity: | 837lbs |
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
Top Plate Type Mounting Stainless Steel Casters For Bouble Ballrace Bracket Feature
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Style: | Red Pu Threaded Stem Ss Casters |
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |

