All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate heavy duty rigid casters ] match 159 Products.
Locking Mount Trolley Wheels Heavy Duty Threaded Stem Bolt Hole Spacing 2.5 Inches for Heavy Duty Applications
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Roller Bearing Scaffolding Caster Wheel 8 Inch 50mm Wheel Width for Heavy-Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
100mm Heavy Duty Casters With 837lbs Load Capacity For Industrial Machinery
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Size: | 100mm |
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels With 200-500kg Load Capacity
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Usage: | Trolley Cart |
Double Ball Bearing Scaffolding Wheels Load Capacity 200/250kg Heavy Duty Applications
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
Heavy Duty Red Iron PU Casters With Load Capacity Up To 837lbs
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Color: | Red |
| Wheel Center: | Iron |
100kg Loading V Groove Wheels , 50mm Heavy Duty Castors
| Product Name: | 50mm 100kg Long Plate Track Caster Wheels Pulley Color Zinc V-groove Wheels |
|---|---|
| Style:: | V Shape Groove Wheels |
| Wheel Diameter:: | 50mm |
Industrial Heavy Duty Polyurethane Swivel Casters with Brake in Black
| Manufacturer: | Workbench Co. |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Style: | Swivel Caster |
Cast Iron 75mm Top Rigid Plate Black Fork Medium Duty Casters for table
| Product Name: | Manufacturing 75mm Top Plate Type Rigid Plate Black Fork Medium Duty Cast Iron Table Casters |
|---|---|
| Style:: | Cast Iron Rigid Casters |
| Wheel Color:: | Iron |
Black Plate Casters 2.5 Inches Diameter For Heavy Duty
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2.5 Inches |
| Color: | Black |

