All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ top plate heavy duty rigid casters ] match 167 Products.
Iron Wheel Center Heavy Duty Casters 100mm Diameter Featuring Durable Ball Bearing for Performance in Material Transport
| Overall Length: | 144mm |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
Heavy Duty Red Iron PU Casters With Load Capacity Up To 837lbs
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
|---|---|
| Color: | Red |
| Wheel Center: | Iron |
100kg Loading V Groove Wheels , 50mm Heavy Duty Castors
| Product Name: | 50mm 100kg Long Plate Track Caster Wheels Pulley Color Zinc V-groove Wheels |
|---|---|
| Style:: | V Shape Groove Wheels |
| Wheel Diameter:: | 50mm |
Expandable Stem Industrial Casters Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Machinery Warehousing and Equipment Mobility
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Brake: | Yes/No |
Industrial Heavy Duty Polyurethane Swivel Casters with Brake in Black
| Manufacturer: | Workbench Co. |
|---|---|
| Wheel Material: | Polyurethane |
| Style: | Swivel Caster |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels Offering Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Performance for Industrial and Commercial
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Height 90mm to 125mm caster wheels 3 inch steel stem size M12x15mm swivel casters for heavy equipment and transport carts
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Usage: | Trolley Cart |
Cast Iron 75mm Top Rigid Plate Black Fork Medium Duty Casters for table
| Product Name: | Manufacturing 75mm Top Plate Type Rigid Plate Black Fork Medium Duty Cast Iron Table Casters |
|---|---|
| Style:: | Cast Iron Rigid Casters |
| Wheel Color:: | Iron |
Black Plate Casters 2.5 Inches Diameter For Heavy Duty
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2.5 Inches |
| Color: | Black |
4/5/6/8 Inches Ball Bearing Swivel Rigid Locking Trolley Cart Wheels Threaded Stem Top Plate Mounted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |

