All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial rubber caster wheels ] match 260 Products.
Zinc Plated Bracket Surface Treatment Scaffolding Wheels with PP Wheel Material and Roller Bearing
| Usage: | Scaffoldings |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Manufacturer: | Ylcaster |
200-500kg Load Capacity 3-8 Inches Threaded Stem Industrial Trolley Cart Casters
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Usage: | Trolley Cart |
2-12 Inches Overall Height Industrial Casters for Heavy Duty Performance and Up To 300°F Temperature Range
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Feature: | Reliable And Durable |
Phenolic Industrial Casters for Heavy-Duty Applications Grip Ring Stem Mounting Type Polyurethane Wheel
| Swivel Lock: | Yes/No |
|---|---|
| Feature: | Reliable And Durable |
| Finish: | Zinc Plated/Powder Coated/Stainless Steel |
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Thermoplastic Rubber 150mm 250kg Rigid Directional Locking Swivel Casters
| Product Name: | WBD Sales 150mm Gray Soft Direction Wheel 250kg Capacity TPR Rigid Heavy Duty Casters For Retailers |
|---|---|
| Style:: | 150mm TPR Rigid Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |
Swivel Lock Light Duty Steel Casters Grey Wheels 2-4 Inches Radius - Up To 144 Lbs
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
| Wheel Width: | 19-24mm |
100mm soft Thermoplastic Rubber Heavy Duty Lockable Casters
| Product Name: | OEM 100mm Diamerter Thermoplastic Rubber Wheels Soft Side Brake Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 100mm TPR Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 100mm |
Light Duty Plate Mount Casters Smooth TPR Wheel Up To 144 Lbs Load Capacity 2-4 Inch Diameter
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
|---|---|
| Wheel Tread: | Smooth |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Heavy Duty Plate Casters With 125kg Load Capacity Nylon Bracket 275lbs Loaded Capacity
| Load Capacity: | 125kg |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 76*61mm |
| Loaded Capacity: | 275lbs |

