All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
6 Inch Solid Rubber Casters Heavy Duty Industrial Side Brake
| Product Name: | 6 Inch Solid Rubber Casters Heavy Duty Industrial Side Brake |
|---|---|
| Style:: | Rubber Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |
500 Lbs Load Capacity Stainless Steel Casters With Zinc-Plating And 0.25 Inches Plate Thickness
| Mounting: | Top Plate Type |
|---|---|
| Capacity: | 110kg |
| Overall Height: | 5 Inches |
110kg Capacity Stainless Steel Casters Round Shape Tread Type And Bouble Ballrace Bracket Feature
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Mounting: | Top Plate Type |
Smooth Wheel Tread Light Duty Plate Casters Steel Housing Total Lock Brake -20 To 100° C
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Wheel Width: | 19-24mm |
200/250kg Capacity Solid Steel Core Industry Swivel Caster Wheel With Zinc Palated Bracket
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
| Application: | Transportation |
Heavy Duty Trolley Casters With Swivel / Rigid / Locking Mount
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Usage: | Trolley Cart |
Ball Bearing Caster Stem Furniture for Small Cabinets in Trolleys and Housing
| Feature: | Environmental Friendly |
|---|---|
| Usage: | Housing/Office/Small Cabinets/Baby Beds/Trolleys |
| Wheel Diameter: | 3-5 Inches |
4" Industrial Steel Caster Wheels
| Product Name: | 4 Inch Rigid Plate Track Caster Wheels Color Zinc V-groove Wheels Wholesale |
|---|---|
| Style:: | Fixed Caster/Rigid Caster |
| Wheel Color:: | Color |
4inch Pvc Industrial Swivel Casters , ISO9001 Industrial Castor Wheels
| Product Name: | 4 Inch Plate Swivel Medium Duty Red Pvc Adjustable Leveling Caster Wheels With Cups Wholesale |
|---|---|
| Style:: | Adjustable Leveling Caster Wheels With Cups |
| Wheel Color:: | Red+White |
500kg Load Capacity Heavy Duty Trolley Wheel 8 Inch Industrial Swivel Casters Wheels
| Product Name: | YLcaster Provides 500kg Load Capacity Heavy Duty Wheel 8 Inch Swivel Heat Resistant Casters |
|---|---|
| Style:: | 500kg Swivel Heat Resistant Casters |
| Load Capacity:: | 500kg |

