All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
Effortlessly Maneuver Your Equipment with Casters 4.5 Inches Overall Height and Bouble Ballrace Bracket Feature
| Mounting: | Top Plate Type |
|---|---|
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
| Mounting Size: | 75*32Inches |
Zinc-Plating Stainless Steel Casters for Heavy-Duty Load Capacity of 500 Lbs and Mounting Size 75*32Inches
| Overall Height: | 4.5 Inches |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Mounting: | Top Plate Type |
High Capacity Stainless Steel Casters 105mm Wheel Width 90-135kg Capacity and 4.5 Inches Overall Height
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
|---|---|
| Wheel Width: | 105mm |
| Mounting Size: | 75*32Inches |
50mm Wheel Width Scaffolding Caster Wheel 8 Inch for Stable and Smooth Movement
| Load Capacity: | 200/250kg |
|---|---|
| Stem Material: | Solid Steel Core |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Roller Bearing Scaffolding Caster Wheel 8 Inch 50mm Wheel Width for Heavy-Duty Applications
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Wheel Material: | PP/PVC/PU/Rubber |
Double Brake Medical Casters Featuring Precision Ball Bearing and 3 Inches Wheel Diameter Optimized for Medical Equipment
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Bracket Material: | Nylon |
Double Brake Plate Casters White Grey Heavy Duty Plate Casters Designed to Provide Stability and Easy Equipment Movement
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bracket Material: | Nylon |
| Wheel Diameter: | 3 Inches |
3 Inches Wheel Diameter Stem Casters Stainless Steel Smooth Rolling Stem Casters Perfect for Medical Equipment and Carts
| Wheel Size: | 4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 125kg |
| Material: | Stainless Steel |
100mm Diameter Heavy Duty Casters For Industrial Trolleys Wholesale Plastic Casters
| Product Name: | 100mm Diameter Solid PP Wheel Rigid Plate Heavy Duty Casters For Industrial Trolleys |
|---|---|
| Style:: | 100mm Pp Rigid Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 100mm |
Industrial Cart 150mm Fixed Type Heavy Duty Ball Bearing Wheels
| Product Name: | 150mm Red Industrial Wheel Fixed Type Heavy Duty PU Casters For Caster Distributers |
|---|---|
| Style:: | 150mm Pu Fixed Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 150mm |

