All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
Medium Duty 4 Inch Casters 3-1/2 Inch Swivel Radius Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Set Of 4 Black Double Ball Bearing Industrial Swivel Caster Threaded Stem PVC Caster
| Features: | Easy To Install |
|---|---|
| Material: | PVC/PP/TPR |
| Application: | Furniture, Carts, Trolley,office Chair |
3/4/5/6/8 Inches Nylon Hospital Trolley Wheel Casters For Medical Equipment
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
Ultralight Scaffold Caster Wheels for Steel Scaffolds
| Treaded Stem Material: | Steel |
|---|---|
| Manufacturer: | Ylcaster |
| Stem Material: | Solid Steel Core |
3-8 Inch Elastic Blue Rubber Caster Wheel Non Marking With Zinc Plated
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
200-500kg Load Capacity 3-8 Inches Threaded Stem Industrial Trolley Cart Casters
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Usage: | Trolley Cart |
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels With 200-500kg Load Capacity
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Usage: | Trolley Cart |
Stainless Steel Medical Casters White Grey Bolt Hole Spacing 76*61mm For Hospital Equipment
| Color: | White+Grey |
|---|---|
| Brake: | Double Brake |
| Bracket Material: | Nylon |
Galvanized Plated Industrial Floor Lock for Heavy-Duty Material Handling Carts
| Color: | Green |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
76*61mm Bolt Hole Spacing Thermoplastic Rubber for Versatile Industrial Needs in White Grey
| Bracket Material: | Nylon |
|---|---|
| Bearing Type: | Precision Ball Bearing |
| Wheel Size: | 4 Inch |

