All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Shock Absorbing Ball Bearing Casters Medium Duty 0 To 180 Degrees F Temperature Range
| Bearing Type: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Quiet And Smooth Polyurethane Zinc Plated Casters With Side Lock Brake
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
90mm Height 5 Inches Bolt Hole Casters With 200kg 300kg 400kg 500kg Load Capacity
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Screw In Casters Featuring 350KG Load Capacity Durable Wheels for Industrial Equipment and Material Handling Applications
| Capacity: | 350KG |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball |
| Wheel Width: | 2 |
3 Inch Medium-load Casters With 1/4 Inch Bolt Hole Smooth And Easy Movement
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Double Ball Bearing |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
Capacity Casters 4 Inch Wheel Diameter Top Plate Swivel Radius 3-1/2 Inch For Heavy Loads And High Weight Capacity
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
Hand Pallet Truck Etc Nylon Casters With 132lbs Load Capacity And Black Finish
| Load Cpacity: | 132lbs |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel |
| Wheel Width: | 38mm |
Smooth Wheel Tread Light Duty Casters With Plain Bearing / 2-4 Inches Swivel Radius
| Wheel Tread: | Smooth |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Material: | TPR |
4/5/6/8 Inches Ball Bearing Swivel Rigid Locking Trolley Cart Wheels Threaded Stem Top Plate Mounted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
1-4 Inch Tread Width Industrial Swivel Casters Featuring Precision Ball Bearing for Smooth Rolling
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Overall Height: | 2-12 Inches |

