All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
150mm Polyurethane Casters Smooth Tread 2 Inches Wheel Width Wheels Designed for Smooth Operation and Reduced Noise Levels
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Steel Housing Material Rubber Casters Featuring Rubber PP Core Wheel and Double Ball Bearing Suitable for Equipment Mobility
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
| Feature: | Customable |
Customable Industrial Rubber Caster Non Marking Tread Type Heavy Load Wheels Designed for Industrial and Material Handling
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
|---|---|
| Color : | Black/Blue/ Green |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Single Wheel Red Pu Wheel Polyurethane Casters Pu Caster Wheel With 1000 Lbs Load Capacity
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Style: | Single Wheel |
4 Inches Polyurethane Casters Stylishly Designed For Heavy Loads
| Overall Height: | 4 Inches |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Height: | 194mm |
4-5kg Industrial Light Duty Rubber Caster With Zinc Plated Finish And Threaded Stem
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
3 to 8 Inches Wheel Diameter Rubber Casters Customable Bearing Options Roller Double Ball Plain Bearing for Performance
| Housing Material: | Steel |
|---|---|
| Usage: | Indoor/Outdoor |
| Application: | Industry |
Top Plate Steel Wheel 280kg Capacity Side Lock 150mm Castor Wheels
| Product Name: | WBD Manufactures 150mm Diameter Top Plate Steel Wheel 280kg Capacity Side Lock Swivel Caster Heavy Duty |
|---|---|
| Style:: | 150mm Iron Furniture Casters Side Lock |
| Wheel Size:: | 150mm |
200kg High Load Bearing Cast Iron 4 Inch Dolly Wheels For Cabinets Furniture
| Product Name: | WBD Wholesales 4 Inch Silver Solid Wheel 200kg Capacity Cast Iron Swivel With Brake Heavy Duty Casters For Furnitures |
|---|---|
| Style:: | 4 Inch Iron Furniture Casters |
| Wheel Size:: | 10 Cm |
5 Inch Silver Furniture Roller Bearing Fixed Wheel Castors
| Product Name: | 5inch Table Wheel Silver Iron Heavy Duty Fixed Furniture Casters Roller Bearing Wholesales |
|---|---|
| Style:: | 5inch Heavy Duty Iron Furniture Casters |
| Wheel Size:: | 5inch |

