All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Threaded Stem Industrial Casters Featuring Plastic Wheels Optimized for Industrial Packaging and Assembly Line Operations
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
| Tread Width: | 1-4 Inches |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels for Stable and Secure Transport 3/4/5/6/8 Inches Wheel Diameter
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |
Trolley Wheels Heavy Duty for Nylon Bearing and Durable Trolley Cart Movement
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Furniture Compatible Casters with Plate Mounting Type Designed to Support Heavy Loads and Ensure Smooth Mobility on Furniture
| Loaded Capacity: | 600KG |
|---|---|
| Wheel Material: | PA |
| Wheel Width: | 2 |
Expandable Stem Mounting Type Industrial Casters with No Swivel Lock and Plastic Material
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Swivel Lock: | Yes/No |
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |
Phenolic Industrial Casters Polyurethane Wheel Type Expandable Stem Mounting 1-4 Inches Wheel Width
| Temperature Range: | Up To 300°F |
|---|---|
| Overall Height: | 2-12 Inches |
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
Industrial-grade Casters 3 Inch Wheel Width 5-3/4 Inch Overall Height for Heavy-duty Applications
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels 3 Inch Steel for Heavy Loads and Rough Terrain
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
Double Ball Bearing Medium Duty Casters 4 Inch Wheel Diameter For Heavy-Duty Applications
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
|---|---|
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
Top Plate Swivel Radius of 3-1/2 Inch Medium-load Casters for Medium Loads Heavy-duty Design
| Load Capacity: | 300 Lbs |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |

