All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
5 Inch Iron PU Castors Heavy Duty Fixed Plate Soft Industrial Wheels Castors China
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Type: | Heavy Duty Iron PU Castors |
4" Industrial Steel Caster Wheels
| Product Name: | 4 Inch Rigid Plate Track Caster Wheels Color Zinc V-groove Wheels Wholesale |
|---|---|
| Style:: | Fixed Caster/Rigid Caster |
| Wheel Color:: | Color |
330lbs Loading 50mm Industrial Metal Wheels H Groove
| Product Name: | 50mm 330lbs Plate Track Caster Wheels Color Zinc H-groove Wheels Wholesale |
|---|---|
| Style:: | Rigid Track Caster |
| Wheel Diameter:: | 50 Mm |
2 Inch 70kg Capacity Low Profile Caster Wheels For Industrial Machines
| Product Name: | 2 Inch 154lbs 70kg Plate Swivel Black Plastic Low Profile Caster Wheels For Industrial Machines |
|---|---|
| Style:: | Plastic Low Profile Caster Wheels |
| Wheel Diameter:: | 50 Mm |
Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels With 1/4 Inch Bolt Hole Size
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Threaded Stem Trolley Casters Wheels Offering Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Performance for Industrial and Commercial
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Height 90mm to 125mm caster wheels 3 inch steel stem size M12x15mm swivel casters for heavy equipment and transport carts
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Usage: | Trolley Cart |
CE Certified Trolley Wheels Heavy Duty Height Range 90mm 125mm Ideal for Trolley Cart Industrial and Heavy Load Handling
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Load Capacity: | 200-500kg |
3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels Polyurethane Wheels 1-1/4 Inch
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Finish: | Zinc Plated |
| Wheel Type: | Polyurethane |
Heavy Duty Trolley Cart Caster Wheels With 200-500kg Load Capacity
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Usage: | Trolley Cart |

