All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Expandable Stem Industrial Casters Durable Heavy Duty Wheels for Industrial Machinery Warehousing and Equipment Mobility
| Bearing Type: | Ball Bearing/Precision Ball Bearing/Delrin Bearing/Sleeve Bearing |
|---|---|
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
| Brake: | Yes/No |
Bolt Hole Spacing 25 Inches Trolley Wheels Heavy Duty Designed for Trolley Cart Featuring Plate Size 4 X 45 Inches and Sturdy
| Load Capacity: | 200-500kg |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
TPR Top Plated Heavy Duty Wheel Caster for Heavy Equipment in Industrial Settings
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
3 Inch Steel Caster Wheels With 2.5 Inch Bolt Hole Spacing
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
200-500kg Capacity Swivel Caster Wheels 3/4/5/6/8 Inch Load Bearing Casters
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Load Capacity: | 200-500kg |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
Heavy Duty Trolley Wheels With Ball Bearing 90mm-125mm
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Stem Size: | M12x15mm |
TPR Bolt Hole Spacing 2.5 Inches Industrial Heavy Duty Trolley Wheels 8 Inches
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bearing: | Ball Bearing |
90mm-125mm Height Trolley Wheels Heavy Duty 4 X 4.5 Inches Plate Size for Trolley Cart Heavy Duty Long-lasting
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bearing: | Ball Bearing |
Ball Bearing Trolley Casters Wheels 3/4/5/6/8 Inches for Industrial Transport
| Mount: | Swivel, Rigid, Locking |
|---|---|
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
Nylon Wheel Plate Mounting Casters Perfect For Heavy Duty Applications
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 2 Inches |
| Material: | Nylon |

