All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty industrial caster wheels ] match 593 Products.
Smooth Wheel Tread Light Duty Plate Casters Steel Housing Total Lock Brake -20 To 100° C
| Temperature Range: | -20 To +100 Degrees Celsius |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock, Swivel Lock |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Industrial Casters with Various Mounting Types and Load Capacities
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
|---|---|
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
| Wheel Width: | 1-4 Inches |
Heavy Duty Casters With Total Lock Brake And Ball Bearing For Moving Equipment
| Brake Type: | Total Lock |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing X1 |
| Capacity: | 90-135kg |
Green Kick Bar Type Floor Lock for Heavy Duty Loads and Increased Stability
| Surface Treatment: | Galvanized Plated |
|---|---|
| Top Plate Size: | 100*100*85*85 |
| Load Capacity: | 300kg |
Galvanized Plated Industrial Floor Lock for Heavy-Duty Material Handling Carts
| Color: | Green |
|---|---|
| Load Capacity: | 300kg |
| Load Height: | 148/176/204/248mm |
Durable Industrial Casters For Smooth And Quiet Operation
| Feature: | Reliable And Durable |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Swivel Lock: | Yes/No |
Industrial More Products Load height 148/176/204/248mm Steel Wheel Material and More Options
| Load Capacity: | 300kg |
|---|---|
| Application: | Industrial |
| Wheel Material: | Steel |
Set of 4 2.5 Inch Workbench Kit Heavy Duty Retractable Side Mount Durable Caster Wheels
| Features: | Easy To Install |
|---|---|
| Mounting Type: | Side Mount |
| Application: | Furniture Caster |
50mm Load Capacity 200/250kg Industrial Scaffolding Wheels with Double Ball Bearing Zinc Plated Surface
| Wheel Width: | 50mm |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Resistant High Quality Caster Wheel Plant Stand Can Be Used In Various Scenarios
| Color: | Blue; Black; |
|---|---|
| Material: | Plastic Base +Stainless Steel |
| Shape: | Round |

