All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial rubber caster wheels ] match 260 Products.
Black Iron Ball Bearing Rubber Single Wheel 100mm 125mm 150mm 200mm For Heavy Duty Casters
| Product Name: | 100mm 125mm 150mm 200mm Black Iron Ball Bearing Rubber Single Wheel For Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | Iron Rubber Wheel |
| Wheel Size:: | 100/125/150/200mm |
200x50mm 550LBS Soft Top Plate Swivel Black Iron Rubber Trolley Wheels Heavy Duty Double Brake
| Product Name: | 200x50mm 550LBS Soft Wheel Top Plate Swivel Black Iron Rubber Trolley Wheels Heavy Duty Double Brake |
|---|---|
| Style:: | Black Rubber Lockable Caster |
| Wheel Size:: | 200x50mm |
1-4 Inch Tread Width Industrial Swivel Casters Featuring Precision Ball Bearing for Smooth Rolling
| Mounting Type: | Top Plate/Threaded Stem/Expandable Stem/Grip Ring Stem |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 5,000 Lbs |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
50mm Wheel Width Scaffolding Caster Wheel 8 Inch for Stable and Smooth Movement
| Load Capacity: | 200/250kg |
|---|---|
| Stem Material: | Solid Steel Core |
| Treaded Stem Material: | Steel |
Industrial-grade Casters With 4 Inch Wheel Diameter Heavy-duty Performance In Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
5 inch medium duty pu swivel caster wheels heavy duty performance with 4 inch wheel diameter and side lock brake type
| Bolt Hole Spacing: | 2-7/8 X 2-7/8 Inch |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
| Wheel Width: | 3 4 5 6 Inch |
Industrial-grade Casters 3 Inch Wheel Width 5-3/4 Inch Overall Height for Heavy-duty Applications
| Bolt Hole Size: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Color: | Gray/ Red/ Blue/ Orange/ Green/ White |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
PP 8 Inch 284lbs Capacity Rubber Casters With Fixed Plate
| Product Name: | 8 Inch 284lbs Capacity Swivel Fixed Plate Bolt Hole Stem Threaded Stem Pp Core Rubber Standard Industrial Casters |
|---|---|
| Style:: | PP Rubber Standard Industrial Casters |
| Load Capacity:: | 120kg |
Quiet Caster Wheels with High Load Capacity for Industrial Applications
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
|---|---|
| Bolt Hole Spacing: | 2.5 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
3/4/5/6/8 Inch Rubber Trolley Wheels with Smooth Rolling Ball Bearing
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
|---|---|
| Height: | 90mm-125mm |
| Bearing: | Ball Bearing |

