All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty polyurethane trolley wheels ] match 76 Products.
Medium Duty 300 Lbs Load Capacity Casters 5-3/4 Inch Height Gray Polyurethane Wheels
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Color: | Gray |
PU Iron Material Polyurethane Casters for Smooth Tread and Durable Single Wheel Performance
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Overall Height: | 5 Inches |
Weight Capacity Black Workbench Caster Wheels With Side Mount
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Hollow Core Polyurethane Casters Smooth Tread Single Wheel With 194mm Height / 2 Inches
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Height: | 194mm |
150mm Wheel Size Polyurethane Casters with Load Capacity 194mm Height 450-850kg Loaded Capacity
| Wheel Type: | Hollow Core |
|---|---|
| Wheel Width: | 2 Inches |
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
5 Inch 125mm Grey Tread Wheels Total Brake PVC Medium Duty Castors With Dust Covers For Trolleys
| Product Name: | 5 Inch 125mm Grey Tread Wheels Total Brake PVC Medium Duty Castors With Dust Covers For Trolleys |
|---|---|
| Style:: | Medium Duty Locking Casters With Dust Covers |
| Wheel Color:: | Grey |
Grip Ring Stem Ball Casters for Furniture Finish Zinc Plated Threaded Stem Load Capacity 10-60 KG
| Load Capacity: | 10-60 KG |
|---|---|
| Caster Type: | Ball Caters/Office Chair Caster/Transprent Caster |
| Application: | Furniture |
Smooth Tread Black PU Caster Wheel 194mm Height for Warehouse Material Handling and Transport
| Wheel Material: | PU+Iron |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
3 Inch Steel Caster Wheels With 2.5 Inch Bolt Hole Spacing
| Stem Size: | M12x15mm |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
Medium Duty 4 Inch Casters 3-1/2 Inch Swivel Radius Temperature Range 0 To 180 Degrees F
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |

