All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty polyurethane trolley wheels ] match 76 Products.
6 Inch Heavy Duty Aluminium Core Polyurethane Caster Wheels 400KG Load Capacity Swivel Trolley Wheels Wholesales
| Product Name: | 6 Inch Heavy Duty Aluminium Core Polyurethane Caster Wheels 400KG Load Capacity Trolley Wheels Wholesales |
|---|---|
| Style:: | Aluminum Heavy Duty Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Orange |
50mm Wheel Width Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Polyurethane Wheels Built for Heavy Load Industrial Applications and Mobility
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Bolt Hole Size: | 0.375 Inches |
Heavy Duty Red Iron Wheel Center Ball Bearing Casters Up To 837lbs Load Capacity Zinc Painted
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Center: | Iron |
| Color: | Red |
Heavy Duty super heavy duty caster featuring black wheel optimized for heavy machinery and industrial equipment movement
| Wheel Color: | Black |
|---|---|
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
| Swivel Radius: | 3.5 Inches |
8 Inch Cast Iron Wheels Heavy Duty Swivel Plate Iron PU Industrial Trolley Wheels Castors Green
| Wheel Width: | 2 Inch |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Type: | Heavy Duty Iron PU Casters |
5 Inches Overall Height 150mm PU Caster Wheels 2 Inches Wheel Width for Versatile and Heavy-Duty Industrial Applications
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
| Height: | 194mm |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters for Heavy Duty 1000 Lbs Load Capacity Ball Bearing Included
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Size: | 150mm |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Plate Mounting Super Heavy Duty Casters 4 X 4.5 Inches Plate Size 7.5 Inches Overall Height Ideal for Warehouse
| Brake: | Front Brake |
|---|---|
| Caster Type: | Heavy Duty |
| Bearing Type: | Double Ball Bearing |
PU 75mm Low Profile Heavy Duty Casters , 500kg High Capacity Polyurethane Wheels
| Product Name: | 75x50mm 1100lbs 500kg Top Plate Swivel Cast Iron Core Red Pu Low Profile Caster Wheels |
|---|---|
| Style:: | Heavy Duty Low Profile Caster Wheels |
| Wheel Color:: | Red+Black |
2 Inch Heavy Duty Iron PU Low Profile Casters High Quality Machine Caster Wheels
| Product Name: | 2 Inch Heavy Duty Iron PU Low Profile Casters High Quality Machine Caster Wheels |
|---|---|
| Style:: | Heavy Duty Low Profile Casters |
| Wheel Color:: | Red+Black |

