All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty polyurethane trolley wheels ] match 76 Products.
Polyurethane Heavy Duty Casters With Dual Ball Bearings For Trolleys 100mm
| Wheel Material: | Polyurethane |
|---|---|
| Size: | 100mm |
| Wheel Bearing: | Dual Ball Bearings |
Smooth Tread Polyurethane Casters Featuring Ball Bearing Load Capacity 450 to 850kg Ideal for Warehouse and Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Wheel Material: | PU+Iron |
5x2 Inch Dark Green Polyurethane 400kg Swivel Trolley Wheels
| Product Name: | WBD Supplys 5x2 Inch Dark Green Polyurethane Wheel 400kg Swivel Type Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 5x2 Inch Pu Swivel Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 5x2 Inch |
Heavy Duty 2.5 Inches Bolt Hole Spacing Trolley Wheels 90-125mm For Carts
| Height: | 90mm-125mm |
|---|---|
| Stem Size: | M12x15mm |
| Type: | Threaded Stem/Top Plated |
1188LBS Iron Core Polyurethane Heavy Duty Casters 360° Rotating 8x2 Inch PU Tread Swivel Trolley Wheels
| Product Name: | 8x2 Inch PU Tread Swivel Trolley Wheels 1188LBS Capacity Iron Core Polyurethane Heavy Duty Casters 360° Rotating |
|---|---|
| Style:: | PU Heavy Duty Swivel Caster |
| Wheel Color:: | Green+black |
3/4/5/6/8 Inches Nylon Hospital Trolley Wheel Casters For Medical Equipment
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3/4/5/6/8 Inches |
| Material: | Rubber/PU/Nylon/TPR |
Industrial Trolley Castor Wheels Heavy Duty 8 Inch Red PU Wheel With Side Brake Soft Swivel Plate
| Product Name: | 8 Inch Red PU Wheel With Side Brake Soft Swivel Plate Industrial Trolley Castor Wheels Heavy Duty |
|---|---|
| Style:: | Soft Wheel Heavy Duty Castors |
| Wheel Capacity:: | 660lbs |
4 Inch Heavy Duty Aluminium Polyurethane Castors Swivel Ball Bearing
| Product Name: | 4 Inch Heavy Duty Aluminium Polyurethane Castors Swivel Ball Bearing |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Pu Swivel Casters |
| Wheel Capacity:: | 320kg |
837lbs Load Capacity Heavy Duty Casters Red Polyurethane Wheels Iron Wheel Center
| Color: | Red |
|---|---|
| Load Capacity: | Up To 837lbs |
| Wheel Center: | Iron |
Heavy Duty Zinc Painted Casters With Polyurethane Wheels Up To 837lbs Load Capacity Dual Ball Bearings
| Bracket Surface Treament: | Zinc Painted |
|---|---|
| Type: | Heavy Duty Casters |
| Load Capacity: | Up To 837lbs |

